facebook

Testujemy

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Drukarkę zazwyczaj wymieniamy na tyle rzadko, że przy zakupie albo długo zastanawiamy się, który model będzie najlepszy albo po prostu bierzemy taki, który później nie zrujnuje naszego budżetu podczas eksploatacji. Nie ma co ukrywać, drukarki i urządzenia wielofunkcyjne same w sobie nie są przesadnie drogie (to oczywiście zależy od modelu), ale koszty ewentualnych kartridży, tonerów i napełnień mogą być wyższe niż oczekiwaliśmy.

Z racji, że zdarza nam się sporo drukować - listy przewozowe, dokumenty, czasem zdjęcia - postanowiliśmy sprawdzić jedną z najnowszych propozycji firmy HP. Czy urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet GT 5820 spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika? W końcu wiele osób masę dokumentów przechowuje w chmurze, więc po co jeszcze to wszystko drukować?

Tak się składa, że z testem sprzętu tego typu uderzyliśmy od razu z grubej rury. GT 5820 kosztuje niespełna 800 zł i nie jest to mało jak za urządzenie, który wykorzystamy zwłaszcza w domu - firmy stawiają często na zupełnie inne rozwiązania, chociaż w mniejszych przedsiębiorstwach spokojnie można z niej korzystać. Warto nadmienić, że nie mamy do czynienia z miniaturowym urządzeniem, bo sprzęt charakteryzuje się wymiarami na poziomie 525 x 553,5 x 256,5mm i waży około 4,5kg.

Testowany DeskJet nie jest tylko drukarką, ale też skanerem i co za tym idzie, ksero w jednym. Najlepsze w kontekście codziennego użytku jest to, że wcale nie musimy podpinać tego urządzenia do laptopa czy komputera, bo dzięki sieci bezprzewodowej możemy wydrukować interesujący nas dokument czy fotografię bezpośrednio z urządzenia mobilnego czy chmury. To tyczy się również skanowania, funkcja AirPrint sprawia, że skany możemy wysłać np. od razu na e-mail i nie ma mocnego ograniczenia systemów, bo aplikacja współpracuje nie tylko z Androidem czy iOS, ale też z Windowsem 8/10 i Google Chrome.

Na pierwszy rzut oka HP DeskJet GT5820 może wydawać się skomplikowany, ale jeśli chcemy prawidłowo uruchomić urządzenie, wystarczy skorzystać z przejrzystej instrukcji obsługi, dołączonej do zestawu. Napełniamy zbiorniczki buteleczkami z tuszem (my akurat mieliśmy już napełnione), kalibrujemy drukarkę i... tyle! Prosta jest też sama obsługa, wszystko dzięki specjalnemu panelowi sterującemu i wyświetlaczowi LCD, na którym pojawiają się wszelkie informacje o dokonanych operacjach. Jednak, tak jak napisaliśmy wcześniej, cała obsługa może odbywać się z pominięciem drukarki, wszystko działa też z pozycji aplikacji mobilnej.

Wydaliśmy prawie 700 zł na urządzenie wielofunkcyjne, skończył się pierwszy zapas buteleczek, co dalej? Cena jednego z czterech kolorów to około 38 zł, jeśli decydujemy się na czarno-biały druk, wystarczy nam tylko buteleczka z czarnym tuszem.

Niestety nie udało nam się tego przetestować, ale producent deklaruje, że HP DeskJet GT5820 daje nam możliwość wydrukowania około 10 000 stron w czerni i 8 000 w kolorze, dobry wynik! Zwłaszcza, że druk dokumentu w kolorze, w dodatku w najlepszej dostępnej jakości to około 15-17 sekund. Podczas użytkowania nie mogliśmy narzekać również na jakość i prędkość pracy skanera. Spore zaskoczenie spotkało nas w momencie drukowania zdjęć, które trwało około 5 minut - jakość wydrukowanego zdjęcia przerosła nasze oczekiwania, naprawdę nieźle jak na drukarkę, która nie jest stricte fotograficzna.

Testowane urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet GT5820 wyróżnia coś, co jeszcze do niedawna wydawało się mocno niedostępne - system stałego zasilania atramentem. Przemawia za nim łatwość i szybkość uzupełniania tuszu. Nie musimy wciskać kartridża, który przy okazji nas pobrudzi, odkręcamy zawleczkę butelki i wlewamy tusz do zbiornika. Co ciekawe, zbiorniki automatycznie blokują przepływ tuszu w sytuacji, gdy poziom cieczy dojdzie do maksymalnego poziomu.

Do obsługi tego urządzenia nie potrzebna nam żadna specjalistyczna wiedza, więc taki typ drukarki świetnie może sprawdzić się nie tylko w domu, ale głównie w małych i średnich przedsiębiorstwach. To sprzęt stworzony z myślą o intensywnej eksploatacji, a przy okazji drukarka, która nie zawiedzie nas pod kątem jakości kolorów i szczegółowości wydruku. Mogłaby być jednak trochę tańsza, bo tak naprawdę biorąc pod uwagę jej możliwości, jakość wykonania, możliwość mobilnego połączenia i jakość wydruku, zdecydowanie nie ma do czego się przyczepić!

 

HP DeskJet GT 5820