facebook

Testujemy

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Za każdym razem gdy myślę o poprawie wydajności mojego peceta dysk wrzucam bardzo nisko na liście życzeń w kontekście zakupu nowego sprzętu. Procesor, karta graficzna, nawet nowy zasilacz są często elementami priorytetowymi. Dobra, przyznam się. Tak było kiedyś, gdy jeszcze na komputerach znałem się raczej średnio. 

Każdy, kto narzeka na wydajność powinien pomyśleć też o przesiadce na znacznie szybszy… dysk. Na przykład taki pracujący na PCI-E lub M.2, o dobrym SSD SATA już nawet nie wspominając. Różnice w prędkościach podczas przesyłania plików, czy w najprostszych czynnościach na pulpicie mogą być kolosalne.

Postanowiłem sprawdzić propozycję Plextora, która nie dyskryminuje posiadaczy starszych płyt głównych – M.2 to niestety dla wielu wciąż jedynie rarytas i technologiczna ciekawostka. Dysk Plextor M8Pe, bo to o nim mowa występuje w dwóch konfiguracjach.

Może być po prostu modułem M.2 2280 z radiatorem (niestety niekompatybilny z większością laptopów i ultrabooków) lub z adapterem PCI-E, który zresztą musiałem wcisnąć do swojego peceta. Karta rozszerzeń, oprócz tego, że jest bardzo masywna (w kolorach czarnym i czerwonym), została doposażona przez podświetlenie, jednak jeśli chcemy taki efekt uzyskać, niezbędne będzie podpięcie wtyczki SATA. Sam system chłodzenia M8Pe w tej wersji sugeruje, że dyskowi nie straszne nawet największe obciążenie.Mała ciekawostka, wersja 256GB, którą testowałem, została objęta pięcioletnim, ograniczonym okresem gwarancyjnym i limitem zapisu do 384TB.Rzućcie okiem na dokładną specyfikację dysku SSD Plextor M8Pe PCI-E. Na stronie producenta w przyjemny sposób możemy porównać od razu wszystkie wersje tego modelu.Dysk postanowiłem przetestować w kilku programach, poniżej zrzuty z testami w Crystal Disk Mark, AS SSD oraz ATTO Disk Mark.Jak wypada kopiowanie plików z dysku SSD SATA III na PCI-E nVME?

 

Kopiowanie, 605 plików w 71 folderach, 64GB

Z HyperX Savage SSD 256 GB na Plextor M8Pe SSD 256 GB
3:26m

Z Plextor M8Pe SSD 256 GB na HyperX Savage SSD 256 GB
5:35m

Rozpakowywanie archiwum 3,6GB, które zawiera 259 plików

18sJeżeli chcecie przyspieszyć kopiowanie plików, instalowanie gier, czy po prostu pracę Waszego systemu, warto pomyśleć o przesiadce na testowanego Plextora M8Pe. Kwestia wyboru pojemności zależeć będzie już tylko i wyłącznie od Waszych potrzeb i zasobności portfela. Ja miałem okazję sprawdzić wersję 256GB, gdzie na dane realnie mamy około 238GB.Dzięki zastosowaniu protokołu NVMe oraz PCI-E 3.0 x4 wydajność tego dysku powinna nas w pełni zadowolić, ale nie spodziewajmy się z drugiej strony, że będzie to najszybszy dysk tego typu dostępny na rynku – są lepsi (Samsung, Intel). Niestety nie każdy będzie mógł sobie na taki model pozwolić również ze względu ograniczeń konstrukcyjnych. Przez radiator zmieści się głównie w wybranych laptopach gamingowych, a jego zdjęcie mogłoby skutkować przegrzewaniem się.

Mówimy jednak o wersji M.2, bo PCI-E to już sprzęt dla prawdziwych entuzjastów, świetnie dopasowany pod kątem designu do płyty głównej każdego gracza! Dla niektórych barierą może okazać się cena, która w wersji 256GB, z adapterem PCI-E, kręci się w okolicach 700 zł (około 100 zł mniej za wersję M.2).

Oczywiście, na rynku znajdziecie wiele tańszych dysków, które w tej cenie oferują dwukrotnie większą pojemność, jednak jeśli jesteście graczami, lepiej postawić na wydajność! Co ciekawe, dużo korzystniej w zestawieniu z bezpośrednimi konkurentami wypada wersja 512GB, bo zapłacimy za nią dużo mniej niż za porównywalny model Samsunga.

Nasza platforma testowa została wyposażona w następujące podzespoły:

Procesor: Intel Core i5 3570K @ 3,8GHz
Płyta główna: Intel DZ77RE-75K
Karta graficzna: ASUS GeForce GTX1070 8GB GDDR5
Dysk: HyperX 3K 480GB SSD / HyperX Savage SSD 240GB
RAM: HyperX DDR3 Savage 2133MHz 2x8GB
Zasilacz: be quiet! Straight Power 680W
Monitor: PHILIPS 242G5
Obudowa: Cooler Master HAF 932
Chłodzenie procesora: Zalman CNPS11X Performa+
Myszka: SteelSeries Rival Fnatic Team
Podkładka: HyperX FURY Mouse Pad
Klawiatura: HyperX AlloyFPS
Słuchawki: HyperX Cloud Stinger

 

 

Plextor M8Pe(Y) PCI-E SSD 256GB