facebook

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

The Boy jest dość świeżym produktem kinematografii, bowiem premiera odbyła się 29 stycznia 2016 roku. Wieść o nim dotarła do mnie pocztą pantoflową. Ten mroczny thriller urzekł mnie swoim zwiastunem i z miejsca stał się obowiązkową pozycją. Czas ponownie stanąć ze strachem oko w oko. Czy faktycznie jest się czego bać?

Rozsiadając się w kinowym fotelu, miałem naprawdę wysokie oczekiwania wobec The Boy'a. Pudełko prażonej kukurydzy nie za bardzo pasuje do klimatu filmu o mrocznej lalce, ale co tam! Pełen zaciesz na twarzy podczas wstępu oraz nadzieja na coś równie dobrego, jak "Obecność".

Kilka słów o tym, o czym "Chłopiec" ma być: małżeństwo z peryferii Anglii zatrudnia opiekunkę z USA dla lalki, którą traktują jak swojego, zmarłego za młodu, syna. Rodzice nie potrafiący pogodzić się ze stratą chłopca, swoją miłość przenoszą na lalkę wykonaną na jego podobieństwo. Komiczne? A może raczej przerażające. Takie też wrażenie odniosła seksowna opiekunki, w którą wcieliła się Lauren Cohan. Gdy "rodzice" wyjeżdżają na "wieczny odpoczynek" zostawiając tym samym swojego sztucznego syna pod opieką Grety, wręczają jej listę rzeczy, których powinna przestrzegać, aby nie zdenerwować kukły. Oczywiście nic nie idzie zgodnie z planem.

Mroczne, dynamiczne momenty z niepokojącą muzyką i głosami są bardzo tanim chwytem, ale najwidoczniej dość skutecznym. Kinowi sąsiedzi co pewien czas aż podskakiwali na fotelach. Przemieszczająca się lalka, ręka z obrazu i znikające części garderoby głównej aktorki: 30 minut filmu wypełnionego tego typu scenami to jednak nie najambitniejsza rozrywka. Rozwikłanie mistycznej sprawy jest mało zaskakujące, aczkolwiek kilka momentów potrafiło mnie zaskoczyć.

Tak czy inaczej, The Boy nie był w stanie spełnić moich, dość wygórowanych, oczekiwań. Ocena na portalu Filmweb oscylująca wokół 5,8/10 jest w mojej opinii zaskakująco trafna. Projekt zdecydowanie nie zasługuje na więcej niż 6.